Vuvuzela

Hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan bu kadar sinir olunabilecek başka ne vardır acaba? Gerekli yerde en gereksiz bilgiye ulaşabileceğiniz Wikipedia’ya bi danışayım dedim haliyle. 61 cm boyunda olması bir Trabzonspor fanatiği olarak sırf 61 sayısı için içimi heyecanlandırsa da çıkardığı ses aklıma gelince daha bir tiksinir oluyorum. Üzerinde hiçbir delik olmaması, sadece üfleyenin ruhsal bozukluk ritmine bağlı olarak ses çıkarması anlamsızlığında çok büyük bir etken.

Bu alet vakt-i evvelinde kabileler arasındaki iletişimin sağlanmasında kullanılıyormuş. Bu toprakların kültürel olarak gelişememesini çok daha iyi anlıyorum. “Vuuuuuu” diye ses çıkartıyorsunuz, karşı taraftan da sanki çok anlaşılmışcasına “zuuuuuu” diye karşılık alıyorsunuz. Allahım yaa.

Yetmiyormuş gibi, Dünya Kupası’nı işkenceye dönüştürmekte de kullanıldı vuvuzela. Erdoğan Arıkan ve Ömer Üründül’ün kontraçilesine arka fon müziği olarak eklendi. Bazı bazı ibretlik yorumları kaçırmamıza engel gibi görünse de üçü birlikte Dünya Kupası maçlarını sessiz olarak takip etmemize yol açmıştır. Vuvuzela bir yandan, “yerden gelen hava toplarında etkili futbolcu” tabiri bir yandan derken, öyle böyle tükettik Dünya Kupası’nı.

Malum ya ülkemizde de bu heyecan ister istemez bir etki gösterecektir. Liglerin açılmasıyla birlikte ticari bir kaygı olarak stadyum girişlerinde yerini alacak olan vuvuzela yerini başka tür kaygılara bırakacaktır eminim ki. Federasyon Yetkilileri, her Türk Yetkili gibi iş işten geçtikten sonra önlem almaz umarım.

Açılım günlerindeyiz şu ara. Pek üretken bir arkadaşım fotoğraftan da görebileceğiniz üzere Vuvuzela açılımı yapmış. Adını da “vazola vazo” koydu. Mühendis Kafası şeklinde tabir edilen düşünce ürünü arkadaşıma siz okurlarımız huzurunda teşekkür ediyor, devamını beklediğimizi belirterek cümleten iyi günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir