Vatan Sağ Olsun

Yazı için böylesi başlık dikkat çekicidir.. Ancak dikkat çekmek istediğim nokta vatanın sağlığı değil, bizlerin bu olaylar karşısında bozulan ruh sağlığımızdır. Terör olgusuna yönelik çalışmalar her siyasi dönemin hem sorunu hem de malzemesi olmuştur ne yazık ki. Soruna yönelik çözüm önerilerinden siyasi çekişmeler doğmuş ve sonuç olarak elde kalan sadece acımız olmuştur.. Haber bültenleri, gazeteler ve sosyal medyada “ACIMIZ BÜYÜK” sloganını koca koca puntolarla birlikte yanına iliştirilmiş kurdele resimleriyle görmeye de alıştık tabii.

Özellikle sosyal medyada henüz vâkıf olamadığım şekilde saçma sapan birlik çalışmalarına da dikkat çekmek istiyorum. “26 şehit için bir günde 26000 kişi olalım” başlığıyla bir grup oluşturarak bunca internet kullanıcısından umulan medetin anlamsal bir karşılığını bulamıyorum zihnimde. Ya da kurdele ve bayrak resimleriyle bir gün boyunca görsel bir mesaj verilmesini.. Ertesi günlerde her şey normale dönmüşcesine hayata kaldığımız yerden devam ediyor olmamız da kişisel riyakârlığımızı göstermez mi ?

Tepkiyi verecek olan kurumların yer yer basiretsiz, yer yer de çaresiz görüntülerini kabullenebilirim. Tabii bir yere kadar. Ancak ve ancak bilinsin ki bu çaresiz ve basiretsiz görüntü bizim eserimizdir. Sakın, “o veya bu partiye verilen oy nedeniyle bunlar oldu” diyeceğimi düşünmeyin. Ülkenin yönetimini kimin daha iyi sağlayacağı düşüncesi elbette ki şahsi tercihinizdir. Ancak TERÖR gibi ulusal bir problemi çözüme götürmek için menfii düşünceleriniz yeterli olmayacaktır. Aynı düşünce altında toplanarak sesimizin sokaklardan duyulmasını sağlamalıyız. Görmeliler ki bu ülke tüm siyasi çeşitliliklere rağmen birlik olabilmektedir. Bu birlik hiçbir koşul altında menfaate dönüşmemelidir. Tüm siyasi ve etnik kimlikler bir kenara konularak mesaj net bir şekilde verilmek zorundadır.

Bu dağınık ve çıkarcı görüntü bu ülkede bitmedikten sonra bu yazının da bitmesini çok anlamlı bulmuyorum.

Bahsettiğim durumun özeti de şudur:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir