V

Bir filmden çok ama çok daha fazlasıdır  gözümde. Geçmişe, bugüne ve geleceğe dair görebilenler için  bir ışıktır.. Geçmişe nasıl ışık tutar diye düşünenlerin, geleceklerini nerede aradıklarını da düşünürüm doğrusu. Her neyse.

Film 2020’lerin İngiltere’sindeki diktatör rejime karşı koyan bir teröristin(!) hikayesini anlatıyor. O dönemlerde halk, bir TV kanalı aracılığı ile olan ve bitenden haberdar edilmekte, daha doğrusu kandırılmaktadır. Her söylenene inanmaktan daha fazlasını yapamamış, güdülmeye mahkum bir sürü halinde yaşamaktadırlar.  Bu yönetim, iktidara gelmeden önce biyolojik deneylerle çok farklı amaçlar uğruna insanlar öldürmüş, akabindeki başarı ile de hükümlerini sürdürmüşlerdir. İşte bu noktada biyolojik deneylerden birinin kurbanı olan V, deneylerden ölmeden kurtulmayı başarmış biridir…

Yazının sonunda filmle ilgili bir çok ek bağlantı sunacağım. Ancak filmi izledikten sonra yazacaklarım daha fazla anlam kazandıracaktır sizlere.. Özetle söyleyebilirim ki filmi izleyenlere yöneliktir şu paragraftan sonraki düşünsellerim…

2020’lerin İngiltere’si değiliz elbet. Olmayacağız da hiçbir zaman. “Bu ülke koyun sürüsü gibi güdülmedi, güdülmeyecek de” diyebilmeyi isterdim doğrusu. Ama durum biraz farklı. Evet kandırılıyor halk, inandırılıyor bir şekilde. Korkuyla olmasa da DİN ile yapılıyor bu.. Çünkü TÜRK milletini inandırmanın tek yolu İNANÇları üzerinden ilerlemektir. İnandığı değerleri hiç olmadığı ve olamayacağı şekillerle göstermezseniz ikna edemezsiniz.. Korku, şiddet vs. ile yapamayacaklarınızı inançları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz ancak. İşin siyasi kısmına girmeden söylemek isterim ki, TÜRBAN adı altında siyasi bir simge haline getirilmiş baş örtüsü bir sorun değildi bu ülkede.. Siyasallaştırılıp sorun olarak ortaya konuldu ve çözümlenmesi için ayrı ayrı çareler üretmeye adadılar kendilerini. Hiçbir zaman sorun(!) olmaktan çıkmayacaktır da eminim ki. Belki de başka bir oyalama mekanizması bulunabilirse ancak. Çok zor tabii. Malzeme güzel abi, çok iş çıkar bundan çook.

V kendinden bahsederken, “Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var, ve fikirler kurşun geçirmez!” der.Bugün düşünmeye korkan insanlar olduğu kadar düşündüklerini söylemekten korkmayan az sayıda insan da var. Nihat GENÇ gibi somut bir örneği serebilirim önünüze.. Neden korkmuyor biliyor musunuz ? Söylediklerinin doğruluğunu en az kendisi kadar, şahsına karşı duranlar da biliyor o yüzden. Dikkat edin, hala özgürce söyleyebiliyor, ifade edebiliyor bu ülkenin gerçeklerini. Doğruları milletimizin doğrularıdır kanaatimce. Bir yazardan, bir düşünürden fazlasıdır da. İşte bir bakıma bu günün “V” karakteridir O. Silahı beynidir, Türk insanına olan bağlılığı ve inancıdır. İnançları nedeniyle kandıralamayacak olandır da. Susturulamayacaktır hiçbir zaman. Ve ölse dahi fikirleri, düşünceleri topluma aşılanmaya devam edecektir.( Allah uzun ömürler versin. )Ama kendi de der zaten: “Benim ancak, cesedim susar.

Ne anlattığına, ne anlatmaya çalıştığına dikkat edin. Bir haftalık sigara paranızı yasal olarak alacağınız kitaplarına harcayın. Hem ciğerlerinizdeki, hem de beyinlerinizdeki hücrelerde bir rahatlama hissedeceğinizi garanti edebilirim.. Youtube’daki komik video seanslarınıza ara verdiğinizde programlardan alıntılanan görüntüleri de izleyebilirsiniz..

29 Ekim geçti. Profillerinizdeki Atatürk ve Türkiye Bayrakları da kalktı. 10 Kasım’da tekrar yapacaksınızdır, hiç şüphesiz. O bayrağı kanıyla renklendirenlerin kemiklerini sızlatmak istemiyorsanız, üzerimizde oynanan oyunlara seyirci kalmayın. Benim V karakterimdir Nihat GENÇ. Dinleyeceğim, ve söz sahibi konuma geldiğim vakit çok daha fazlasını da yapacağım ülkem için. Menfaatin bittiği yerde dostluk ya da düşmanlık başlar insanlar ! Sizin sizden başka dostunuz yok iyi bilesiniz.Oktay SİNANOĞLU hocamızı da unutmayalım. Başka bir yazıda da ondan bahsedeceğim umarım….

Çok çok daha fazla söylenecek şey var. Yasağım ölçüsünde bu kadarını belirtebildim.

Filmin IMDB şeysi: http://www.imdb.com/title/tt0434409/

Wikiwiki: http://tr.wikipedia.org/wiki/V_for_Vendetta_%28film%29

Hatırla, hatırla
5 kasım gecesini hatırla
Patlamayı, ihaneti ve komployu
Bu ihaneti unutmak için hiçbir sebep göremiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir