Noel Baba Gerçeği

En karizma adıyla Santa Claus olarak bilinen hacı dayımızın, yılın başına denk gelen günde çocuklara hediye bıraktığına inanılır. Doğru veya yanlıştır bilemem. İşin orasında da ( ayrı yazılan ) değilim zaten. Çocukluğu itibariyle yaz dönemlerinde harçlığını çıkarmak amacıyla ” Geyikçi Nikola ” ile birlikte geyik çiftliğinde çalışmış, akabinde geyiksever bir çocuk olarak büyüyedurmuştur. Geyikler oraya buraya pislediklerinde ” binicem üstüne, vurucam kırbacı” dediği her vakit Nikola tarafından azarlanmış ve hatta köteklenmiştir. Bu nedenle bünyesi dahilinde hayvan sevgisini, hayvanlaşmış insan nefretine dönüştürmesi pek zaman almamıştır. Kendisi gibi diğer mutsuz çocukların varlığı da ergen dönemlerinden bu yana içine işlemişti.

Kız arkadaşı olmamasına mı yanmalıydı, yoksa hala geyik yetiştirmesine mi, bilemiyordu. Delikanlılık da var serde tabii. Bir kızla tanışamaması alkolle tanışmasına neden olmuştu. Kafası güzel olduğu vakitlerden birinde yetiştirdiği geyiklerin uçma denemeleri aklına dahiyane bir fikir getirmişti. Kendi mutlu olmasa da, diğer çocuklar pek ala ( birleşik mi yazılıyordu bu ? ) mutlu olabilirlerdi.  Fanatik Liverpool taraftarı olması kırmızı ve beyaz renkleri forma edindirmişti kendisine. Babacan bir hava vermesi adına takma sakal kullanması da nereden icap etti bilemiyorum.

Bindi geyikli kızağına, sürdü şehrin üzerine. Kirli bacaların sayısına olan şaşkınlığını, ” baca işine mi girsek ” diye bir iç muhasebeden geçirse de yazarın konuyu bu taraftan devam ettiremeyecek olması onu vazgeçirmişti. Yıllar boyunca hediye dağıtmış, ülkesi ve tüm dünyadaki çocukları mutlu etmişti. Lakin google earth ( premium )’ den takip edebildiği kadarıyla büyük alışveriş merkezlerinde, kendisi kılığındaki noel dayıların hediye dağıtarak müşteri potansiyeli oluşturmalarından çok rahatsız olmuştu. Bir gecede topladı hepisini. Emekçi olduklarını, bir kabahatleri olmadığını bildiği için zarar vermedi hiçbirine. Ancak bir katagulliye getirerek bu işi yapan bir şirket kurmayı da ihmal etmedi. “Santa Co.” isimli şirketi bugün tüm dünyada kutlanan saçma salak günlerin mimarıdır. Ya da yazarın iddiasıdır belki de. Şu sıra Ergenekon kapsamından tutuksuz olarak yargılanan noel dayının “paraya para dememek” şuçundan aklanıp bir an önce  halkın arasına kavuşmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir