Mafyalıktan Çiftçiliğe

Halk arasında sınıf ayrımı yapıyorum gibi anlaşılmasın ama düşüşün böylesine de anlam veremiyorum doğrusu. Barlar satın alıp  restoranları yıkan, bununla da yetinmeyip insanları soymaktan vazgeçip şimdi de tarlanızı sürecek öküzlere davetler yolluyorsunuz. Sulak bölgede yaşayanlar ise çiftliklerine “balık seyisi” arıyorlarmış. Tabii ki Facebook’un yalancısıyım ben.

Sizleri anlayamıyor diye bazen ağır şekilde yaftalıyor olabilmekle birlikte, “boş zaman doldurma” anlayışınız konusunda oldukça ehemmiyet arz eden düşünsellerdeyim. Sosyolog amca ve teyzelerimiz ciddi biçimde uyarılarda bulunuyorlar bu oyun meselesi hakkında. Çocuk ve gençlerinizin fiziksel-ruhsal sağlıklarının, pek olumsuz yönde etkilenecekleriyle başlıyor çoğu cümleleri.  Akabinde benim cümlelerimle de şu yönde devam ededursun:

Çok uç noktada olacağını iddia edenleriniz de olacak muhakkak söyleceklerimin. Bilinsin ki şaka yollu anlatılan her düşünselde mutlaka gerçeklik payı vardır. Vardır da, söylediklerimde biraz daha fazladır gerçekler. Günlerinin ya da BOŞ (sandıkları) vakitlerinin büyük çoğunluğunu bu oyunlara ayırmakla mükellef her beyin, kendisine verdiği zararın onlarca katını ülkesine vermektedir. Nasıl mı? Okulda dersinden kaçmaktadır “level kasmakta iken”. İşini yapmayıp kur yapmak istediği sevgilisine “giftler” sunmaktadır basit yalakalıklar uğruna.Veya kendi gibi bir takım HAYAL ÜRÜNÜ DÜNYAlarda yaşayan insanlarla başı pembe, sonu karanlık rüyalara dalmaktadır hiç anlamadan. Pek daha fazlasına iznim olmadığının söyleminde en azından kendi dilinden uzaklaşmaktadır bu insanlar. “Online”,  “level”, “gift” vs.. Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU hocamızın “Türkçe giderse, Türkiye gider!” sözünü oldukça fazla kullanır oldum.

Kolay gelmesin arkadaşlar. Ecdadımız tarihi yazarken, o tarlalarda gerçekten ekebildiklerini ekip, sizlere gelecek olsun diye biçiyorlardı. Bir oyun karşısında, değerli zamanınızı harcayıp da GELİŞEMEYESİNİZ diye değil. Farkında değilsiniz ama bu oyunlar, gerçekten de büyük birer OYUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir