45 santimetre

Ahşap dolap genişliği değil herhalde “45 cm” konu başlığı =) Osmanlı tipi nargile yüksekliği ise hiç değil. Basın, denilen neye neyi nasıl nastıkları belli olmayan kitlenin bize duyurduğu kadarıyla: “Mersin’deki Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde, kız ve erkek öğrencilerin birbirlerine 45 santimetreden daha fazla yaklaşmamalarının istenmesi iddiası” konu başlıklı haberden bahsediyorum.

“Zihniyetin neresinden dönsek kardır” demeyi isterdim tabi. Gel gör ki,  zihniyeti kar amacı güden kişi ve kurumlara bunu söylemek kadar boş bir şey daha olamaz herhalde… Bu düşünce sahipleri gibi bakmaya çalıştım bunları yazmadan önce. Erişememiş olacağım ki o akıl seviyesine, karalamaya(!) devam edeyim şuur yettirebildiğimce.

Özel yetenekleri sayesinde bir cinsiyet ayrımı yapılmadan seçtikleri öğrencileri, bir cinsiyetayrımına tabii tutmak da nereden baksak takdire şayandır hani ! Birlikte olmaları bir ahlaki çöküntüye sebebiyet verebilir endişesi taşıyabileceklerinden midir bilmem, bunu düşünebilmeleri dahi bendeki ahlaki çöküntüye yetmiş bulunmakta. Hatırlasın bu zihniyet sahipleri, atalarının kadını ve erkeğiyle birlikte Kurtuluş‘un savaşını verdiğini. Aralarında değil 45 santimetre, 45 milimetre mesafe dahi olmadan. Kanıyla, canıyla…

Belki de biz yanlış bakıyoruzdur ! Kızlar erkekleri, erkekler de kızları anlayamıyorlardır diye böyle bir ayrıma da gitmiş olabilirler neticesinde. Yemek yerken bile, içtikleri suyun ayrı gitmesi gerekiyor da olabilir. Devrik cümlelerim kadar devrikse bu anlayışları, affınıza sığınabilirim sadece. Tabii bunların hepsi iddiadan ibaret. Asıllı veya asılsız. Asıl olan şudur ki, Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yapmış: “Yoook, öyle bir şey” Nasıl da anlayamadık canım.. Veliler bir çılgınlık yapalım diye düşünmüşler olacak ki, hepsi okul bahçesinde toplanıp böyle gösteri yapmayı denemişler.

Nasıl olursak olalım, bize bakıldığı kadarızdır. Bakış açılarını değiştiremediklerindendir, bizleri değiştirme çabaları. Boşa çabadır ama farkında bile değiller. Ah, bizler de farkında olsak ya bunların.. Neyse. Alttaki fotoğraf yetsin, onlara da bize de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir